Themes - Twenty Sixteen - en to fr_CA translation catalogue (74 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
fr_CA: Twenty Sixteen revisite en le modernisant une mise en page WordPress toujours aussi populaire: l'entête horizontal avec une barre latérale facultative, qui fonctionne tout aussi pour les blogs que pour les sites. Il dispose d'options de couleurs avec de superbes jeux de couleurs par défaut, une composition en grille fluide et harmonieuse utilisant l'approche "mobile-first", et un soin apporté jusque dans les moindres détails. Twenty Sixteen vous donnera un site WordPress magnifique dans toutes les situations.

en: Bright Red
fr_CA: Rouge brillant

en: Dark Red
fr_CA: Rouge foncé

en: Medium Brown
fr_CA: Marron moyen

en: Dark Brown
fr_CA: Marron foncé

en: Light Blue
fr_CA: Bleu clair

en: Bright Blue
fr_CA: Bleu brillant

en: Blue Gray
fr_CA: Bleu gris

en: White
fr_CA: Blanc

en: Light Gray
fr_CA: Gris clair

en: Medium Gray
fr_CA: Gris moyen

en: Dark Gray
fr_CA: Gris foncé

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fr_CA: Continuer la lecture de<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Post title.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fr_CA: Modifier<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
fr_CA: Rouge

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
fr_CA: Une pensée sur &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
fr_CA: Rechercher

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fr_CA: Recherche&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fr_CA: Rechercher&nbsp;:

en: Footer Social Links Menu
fr_CA: Menu de liens sociaux de pied de page

en: Footer Primary Menu
fr_CA: Menu principal de pied de page

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
fr_CA: Ajoutez des widgets ici pour les afficher dans votre colonne latérale.

en: Featured
fr_CA: En vedette

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_CA: Le contenu demandé n&rsquo;a pu être trouvé. Pourquoi ne pas lancer une recherche?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_CA: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères. Réessayez en modifiant les termes de recherche.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_CA: Vous êtes prêt à publier votre premier article? <a href="%1$s">Commencez ici</a>.

en: Nothing Found
fr_CA: Rien n’a été trouvé

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
fr_CA: Voir tous les articles de %s

en: Author:
fr_CA: Auteur :

en: Previous post:
fr_CA: Article précédent&nbsp;:

en: Previous
fr_CA: Précédent

en: Next post:
fr_CA: Article Suivant&nbsp;:

en: Next
fr_CA: Suivant

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
fr_CA: Résultats de recherche pour&nbsp;: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
fr_CA: Étiquettes

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
fr_CA: Catégories

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
fr_CA: Publié le

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
fr_CA: Laisser un commentaire<span class="screen-reader-text"> sur %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
fr_CA: Auteur

en: Yellow
fr_CA: Jaune

en: Gray
fr_CA: Gris

en: Dark
fr_CA: Sombre

en: Default
fr_CA: Valeur par défaut

en: Secondary Text Color
fr_CA: Couleur secondaire du texte

en: Main Text Color
fr_CA: Couleur primaire du texte

en: Link Color
fr_CA: Couleur des liens

en: Page Background Color
fr_CA: Couleur du fond de page

en: Base Color Scheme
fr_CA: Jeu de couleurs de base

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr_CA: Twenty Sixteen ne fonctionne qu'à partir de WordPress 4.4. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à jour et réessayer.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
fr_CA: <span class="meta-nav">Publié dans</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
fr_CA: Taille réelle

en: Pages:
fr_CA: Pages&nbsp;:

en: Next Image
fr_CA: Image suivante

en: Previous Image
fr_CA: Image précédente

en: Skip to content
fr_CA: Aller au contenu

en: collapse child menu
fr_CA: fermer le sous-menu

en: expand child menu
fr_CA: ouvrir le sous-menu

[ctx: Merriweather font: on or off]
en: on
fr_CA: activée

en: Content Bottom 2
fr_CA: Contenu du bas 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
fr_CA: S’affiche en bas du contenu des articles et des pages.

en: Content Bottom 1
fr_CA: Contenu du bas 1

en: Sidebar
fr_CA: Colonne latérale

en: Social Links Menu
fr_CA: Menu des Liens Sociaux

en: Primary Menu
fr_CA: Menu principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
fr_CA: Fièrement propulsé par %s

en: Comments are closed.
fr_CA: Les commentaires sont fermés.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_CA[0]: %1$s réflexion au sujet de &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_CA[1]: %1$s réflexions au sujet de &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Next page
fr_CA: Page suivante

en: Previous page
fr_CA: Page précédente

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr_CA: Aucun contenu n&rsquo; a été trouvé à l&rsquo;adresse demandée. Pourquoi ne pas essayer une recherche?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_CA: Oups! Cette page est introuvable.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr_CA: L'équipe WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
fr_CA: https://fr-ca.wordpress.org/themes/twentysixteen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
fr_CA: https://fr-ca.wordpress.org/
